C. S. Lewis
2010.06.03. 14:18
Clive Staples Lewis 1898-ban szletet az rorszgi Belfastban, Albert s Flora Lewis kt fia kzl az egyikknt.
C. S. Lewis
Az rm Vonzsban
Isten oda adja az ajndkait, ahol az ednyt elg resnek tallja ahhoz, hogy befogadja azokat.
Csak kevesen voltak hatssal a vilgukra gy, ahogyan C. S. Lewis. Tbb mint tven knyv fzdik a nevhez, mint pldul: Egyszer Keresztnysg, A fjdalom, Keresztny Viselkeds, A vls, s Az rm Vonzsban. Az vi knyv eladsok mrtke tovbbra is ktmilli felett van - amelynek felt a gyerekeknek rt Narnia krnikja adja.
Azonban Lewis legnagyobb eredmnyeit nem a tudomny tern rte el, hanem az let egyetemn. Akkor, amikor a nyugati civilizci belpett a "poszt-keresztny" rba, Lewis provoklni merte a modernizmus s liberlis teolgia mg bjt elmket.
David Barratt szerint Lewis legnagyobb teljestmnye az a kpessg volt, amivel "felidzte a rgi igazsgokat, j jelentsget s letet adva neki egy vilgi korban, s provoklta az j nyugalmat..." Az ortodox keresztnysg pp visszavonulban volt Lewis megtrsnek idejn, s amelyet alaknztak ms liberlis teolgik, a tudomnyos s vilgi szkepticizmus.
"Halla idejn a keresztny egyhz egsz Nagy-Britanniban, s mg inkbb az Egyeslt llamokban, megjult azltal, hogy j remnysggel s meggyzdssel keresztnyek emelkedtek ki a gettikbl. Lewis nagy hatssal volt ebben."
Mikzben szellemi tuds s gondolkod volt, Lewis a "hozz nem rtk legnagyobbjnak tartotta magt, aki csak keveset tud." Bartai szerint soha sem vesztette szem ell, hogy hallgatsga egyszer emberekbl s nem filozfiai tudsokbl ll.
Clive Staples Lewis 1898-ban szletet az rorszgi Belfastban, Albert s Flora Lewis kt fia kzl az egyikknt. desanyja tz ves korban meghalt. desapja, felesges hallnak slyt mrlegelve egy bentlaksos iskolba ratta, ahol csatlakozott btyjhoz, Warren-hez. Mindkt fi borzaszt krlmnyeket lt t az iskolban, ahol az iskolaigazgat hajlamos volt a dhkitrsekre. Lewis azt rta: "Ha az iskola nem sznt volna meg, s ha n tovbbi kt vet ott maradtam volna, akkor valsznleg rkre megpecsteldtt volna a sorsom, mint a jsg tudsa." A helyzet irnijaknt itt kezdett el imdkozni s Biblit olvasni. Miutn az iskola bezrt, Lewis az angliai Malvern Cherbourg Iskolba, majd a Malvern Fiskolra jrt. A Malvern ismt hatalmas negatv hatst gyakorolt r. Miutn azt krte, hogy engedjk el az iskolbl, Lewis W. T. Kirkpatrick oktati felgyelete al kerlt, akit Lewis csak " egy kemnyfej, szatirikus ateistnak" hvott.
Kirkpatrick hatalmas lehetsgeket ltott Lewisban, s arrl tjkoztatta Albert Lewist, hogy a fia r vagy tuds lehetne, "de semmi mst nem tud belle kihozni." Felismerve Kirkpatrick vlemnynek igazsgt, Lewis megplyzta s meg is kapta a University College sztndjt, amely a legrgebbi az oxfordi egyetemek kztt.
Lewis gyerekkori emlkei az rm utni vgyakozsrl rulkodnak. Gyerekknt olyan helyeket kpzelt el, ahol az rm szabadon s rkk ltezett. Felnttknt romantikus kltk, Platn mveit , s a skandinv-germn mitolgit olvasgatta abban remnykedve, hogy rtallt a tarts rm rzsre. "Ktlem, hogy brki, aki egyszer megzlelte az rmt, mg ha hatalma is lenne r, elcserln azt a vilgi lvezetekre," rta Lewis.
1917-ben bevonult a katonai szolglatra, de megengedtk, hogy Oxfordban maradjon, amg ki nem neveztk hadnagynak s a frontvonalba veznyeltk. Miutn megsrlt, leszereltk, majd folytatta tanulmnyait s osztlyelsknt diplomzott. Szabad filozfia tanri lls hinyban Lewis a negyedik vet is elkezdte az Oxford College-ban, ahol tallkozott egy Nevill Coghill nevezet keresztny dikkal, akinek nzetei segtettk megvltoztatni Lewis sajt letrl alkotott nzett.
Lewis azt mondta Coghill-rl: "Egyrtelmen volt a legintelligensebb s leginformltabb ember az osztlyban... A Coghill-ban megtallhat zavar tnyezk (keresztnysg) egy szlesebb kr zavarss lltak ssze, amely most a sajt korbbi szemlletmdomat fenyegette. Minden knyv elkezdett ellenem fordulni."
Lewis elkezdte olvasni a keresztny szerzk munkit. Klnskpp nagyra becslte George Macdonald-ot, a skt keresztny rt. rsaiban Lewis a szentsg olyan jellemzire tallt, amelyeket addig mg nem ltott. John Milton munki is nagyon izgattk, fleg az Elveszett Paradicsom, s gy volt ez a kzeli bartsggal is, amely J. R. R. Tolkien-hez fzte, aki A Gyrk Urt is rta.
1925-ben Lewis angol sztndjat kapott az oxfordi Magdalen College-ban. Lewis ri mindig zsfolsig megteltek, ezrt nagyobb termet kellett keresni. Mindekzben az Isten utni keresse is felgyorsult. Egy kzeli bartjnak rt levelben Lewis kt keresztnnyel folytatott "hossz, kielgt beszlgetsrl" r, amelybl "sokat tanult." Az idealizmustl, a szemlyes isten ltezsnek tagadstl, eljutott a pateizmusig, a mindenben ltez szemlytelen Isten felfogsig, majd a teizmusig, azaz Isten ltezsig.
"1929 harmadik trimeszterben azutn megadtam magam, elismerte, hogy Isten az Isten, azutn letrdeltem s imdkoztam... Isten kemnysge kedvesebb mint az ember lgysga, s az knyszere a mi szabadsgunk." Lewis utols lpse a keresztnysg fel az volt, amikor tnyknt elfogadta Jzus Krisztus megtesteslst. "Most megkzeltettem azt a forrst, ahonnan gyerekkorom ta a boldogsg nyilait lttk ki rm... A leghalvnyabb jelt sem talltam annak, hogy Isten s az rm kzt brmilyen kapcsolat ltezett, vagy ltezhet. St, inkbb ennek ellenkezjre gondoltam. Azt remltem, hogy a valsg szve valami olyasmi, amit legjobban egy hellyel jelkpezhetnk; ehelyett egy Szemlyben talltam r." Az rk rm vgre valsgg vlt C. S. Lewis szmra.
|