Csald s hzassg : Lehet-e depresszi ellenes gygyszert hasznlni, vagy a hitnek elgnek kell lennie a depresszi megoldshoz? |
Lehet-e depresszi ellenes gygyszert hasznlni, vagy a hitnek elgnek kell lennie a depresszi megoldshoz?
2010.06.11. 19:00
A pszichikai rendellenessgek kztt a depresszi olyan gyakori, mint a kznsges megfzs, mivel egy forrs szerint mintegy 30-40 milli amerikai lett keserti meg (Newsweek, 1987. mjus 4., 1987, 48-57 old.).
Ez a betgsg tlsgosan sszetett ahhoz, hogy egy legyintssel elintzzk. Gary Collins a Christian Counseling: A Comprehensive Guide (Keresztny tancsads: egy tfog tmutat) (Dallas, Word Kiad, 1988.) cmû munkjban ht kategriba sorolja a depresszi fõbb okait[1] s ezekbõl hatra kezelsi tmutatst is nyjt. Mindegyik kategrin bell tbb megoldsi utat mutat be. A problmt csak bonyoltja, hogy az emberek a depresszi szt hasznljk csaknem minden lelkillapot megjellsre, egy focimeccs elvesztse miatt rzett csaldstl egszen az ngyilkossg gondolatig.
A Biblia nem hasznlja a "depresszi" szt, mgis szl olyan emberekrõl, akiket mi depresszisnak neveznnk. Depresszi elleni gygyszerek pedig termszetesen nem fordulnak elõ a Bibliban. Mgis tallhatunk nhny ltalnos alapelvet, melyet azoknak ajnlannk, akik a depresszival prblnak megkzdeni:
Trekedj arra, hogy a depresszi okait szntesd meg, ne csak a tneteit.
A Szentrs a bûn vagy konfliktus szmos olyan aspektusra rmutat, melyek befolysolhatjk rzelmeinket. A legtbb pszichiter egyetrt abban, hogy a depresszi okai a tneteknl sokkal mlyebben keresendõk. Ne pusztn a depresszi miatt aggdj; prbld meg a tbbi fontos problmt is megtallni.
Ismerd fel, hogy nem alapozhatod letedet az rzelmeidre.
A keresztnyek letket az igazsgra, nem pedig rzsekre ptik. Pl Apostolnak a Filippibeliekhez rott levelben (Fil 4,1) arra buzdt minket, hogy rvendezznk - akr tetszik, akr nem. Jakab pedig azt kri, hogy "Teljes rmnek tartstok, atymfiai, mikor klnfle ksrtsekbe estek" (Jak 1,2). Figyeljk meg, hogy Jakab nem azt mondja neknk, hogy rmittasak legynk, hanem azt, hogy gondoljunk gy a helyzetnkre, mint olyanra, melyben rmnket lelhetjk.
Hit
Erõs hitre van szksgnk ahhoz, hogy rzseink helyett az igazsgban bzzunk. s ilyen rtelemben a hit nhny esetben igenis elegendõ lehet a depresszi megoldshoz. Biztos, hogy sokkal valsghûbb megkzeltse az letnek az, ha sajt rzseink helyett Isten szavban bzunk.
Figyelj Isten tancsra
Sok ember azonban gy beszl a hitrõl, mint egy halvny remnyrõl, hogy egyszer valahogy majd Isten segtsgkre siet. Ez egy tlsgosan is kds felfogs ahhoz, hogy megbzhat legyen. Sok ember, aki azt lltja, hogy hvõ, gy hazardrozik egy egsz leten t, hogy kzben figyelmen kvl hagyja Istennek az egszsges letrõl szl alapelveit. Ha elutastjuk a Biblia tancsait, akkor nem meneklhetnk meg a kvetkezmnyektõl, mg akkor sem, ha hvõk vagyunk.
Kmiai kiegyenslyozatlansg
Nhny esetben a depresszi a kmiai egyensly felborulsa is okozhatja. Ilyen esetben depresszi elleni gygyszerek hasznlata lehet a megolds. Isten megengedte az emberisg szmra, hogy elsajttsa az orvostudomnyt, s nha õ maga is gygyszereket hasznl a gygytshoz. Nhny esetben a depresszi olyan komoly, hogy - legalbb is idõlegesen - gygyszer hasznlata szksges ahhoz, hogy a beteg olyan llapotba kerljn, melyben mr kpes a depresszin kvl ms dolgokkal is foglalkozni. Tudomsom szerint nincs olyan rsz a Bibliban, amely megtiltan a gygyszerek ilyen clra trtnõ hasznlatt. [1]
A problmk igazi gykerei
Azonban a gygyszerekkel nagyon krltekintõen kell bnnunk. Tulajdonkppen minden gygyszernek van valamilyen mellkhatsa. Az orvossg megszntetheti a tneteket gy, hogy kzben a problma igazi gykerei felett tsiklunk. Nhnyan azrt hasznlnak depresszi elleni gygyszereket, hogy ne kelljen megkzdenik ms megoldatlan problmkkal; hiszen knnyebb bevenni egy tablettt. Az ltalnos szably azonban az, hogy elsõknt ms mdszerekhez forduljunk, kivve ha a depresszi mr annyira komoly, hogy a beteg krt tehet magban vagy kptelennek tartja magt arra, hogy egyb megoldst vlasszon.
A depresszi egy nagyon sszetett dolog, s az ltala okozott problmk mindenkppen megrdemlik egy lelkipsztor vagy pszichiter figyelmt.
[rta: Dr. John Bechtle]
|