Hol az egszsges hatr a TV nzsben?
2010.06.11. 19:03
Sok szl gy gondolja, mivel gyerekkorban annyit nzte a TV-t, amennyit akarta, s szerinte ennek nem volt klnsebben rossz hatsa, ezrt felttelezi, hogy az gyermekeinek sem lesz krra a TV nzs.
Aki gy gondolkozik, az nem veszi figyelembe, hogy az 50-es, 60-as s 70-es vekben gykeresen ms termszet msorok voltak lthatk. Kijelenthetjk, hogy a mai szlk pt, csaldkzpont msorokon nttek fel, amelyek a hagyomnyos zsid-keresztny rtkrendet helyeztk eltrbe. A msorok legrosszabb esetben is csak nhny finoman ktrtelm helyzetet vagy egyszer bolondozst tartalmaztak.

Napjainkban azonban a legnpszerbb ifjsgi s csaldi msorokban is megtallhat tbb-kevesebb szabad szerelem, istenkromls, kznsges vicc, valamint csald- s keresztnyellenes jelenet. Okkultizmus, erszak s nknyeztet materializmus szintn nagy szzalkban tallhat Hollywood knlatban. A jzan megfontoltsg s vatossg teht fontosabb, mint valaha.
Mindenkpp meg kell azonban jegyezni, hogy br Hollywood valban sok mindenrt felels, nem csak rossz dolgok lthatk a TV-ben. Inkbb a tlzottan sok TV nzs s a szlk gyakori gondatlansga okolhat a szomor eredmnyekrt. Nem szndkunk, hogy elriasszuk olvasinkat a TV-tl. ppen ellenkezleg, How To Get the Best Out of TV, cm knyvnkben sok jszer, kreatv tletet adunk kzre, hogyan tarthatjuk fken s hogyan fordthatjuk a csald javra ezt az rtkes kommunikcis eszkzt. A kordban tartott TV j szvetsges!
De mivel a 2 s 11 v kztti gyermekek tlagosan heti 27 rt tvznek szinte felgyelet nlkl; mivel a gyerekek a tvzsen kvl csak az alvssal tltenek tbb idt s mivel a legtbb szl nem is tudja, hogy a mai mdia milyen gondatlanul bnik gyermekvel, "Figyeljnk!"
ERSZAK S AGRESSZV VISELKEDS
Dr. Jay Martin, az University of Southern California munkatrsa a kvetkezkrl szmol be: "732 gyermek tbb ves vizsglata sorn arra jutottunk, hogy a szlkkel val konfliktusok, a trsakkal val harcols, s a kisebb bncselekmnyek elkvetse egyenes arnyban llt a TV eltt tlttt rk szmval." Sajnlatos tny—fleg azon gyermekgondozk s szlk szmra akik azt azrt megengedik, hogy a gyermekek a "j" msorokat megnzzk—hogy "az agresszv viselkeds nem a tvben ltott erszaktl fgg. Az agresszivits nvekedst maga a TV nzs okozza, nem pedig az erszakos jelenetek." 1 Teht kizrlag a TV nzstl - a TV eltt tlttt rk szmtl - fgg az agresszv viselkeds.
gy tnik, hogy a tlsgos aggresszivits s a szemlyek kztti srldsok ellen kt dologgal vdekezhetnk. Legelszr is cskkentsk a TV eltt tlttt rk szmt. Ezutn zrjunk ki minden erszakos TV msort a programjainkbl, hogy ezzel ne nveljk gyermekeinkben ok nlkl a fjdalom s a szenveds irnti rzketlensget.
TANROK S OKTATFILMEK
Mikzben nagybets jsgcmek kvetelik a jobb teljestmnyt a dikoktl, minden eddiginl tbb bizonytk van arra, hogy a TV htrnyosan befolysolja a dikok iskolai teljestmnyt. A leglnyegesebb, hogy minl tbbet nz egy gyermek TV-t, annl nagyobb a negatv hats a tanulsra s a fejldsre. Az iskolareformot csaldreformmal kell prostani—a TV nzsi szoksainkat kell megvltoztatni.
A SZEX S A SZEXUALITS FLRECSSZOTT NZETE
A szleskrbb s jobb tvprogramok irnti igny miatt egyre tbb hztartsban fizetnek el kbeltvre. m az els dolog, amit be kell ltniuk, az az, hogy a havidj nem biztostja a jobb msorokat. pp ellenkezleg. Felmrst vgeztek 450 olyan hatodikos dik kztt, akik kbeltvt nztek. Ez alapjn Godfrey Ellis, az Oklahoma State University professzora kimutatta, hogy megdbbent mdn 66%-uk nzett havonta legalbb egy olyan msort, ami meztelensget vagy ers szexualitst tartalmazott.
Honnan vannak a keresztny gyermekek elszomort erklcsi nzetei? Leginkbb a gondatlanul nzett TV-bl. Elfordulhat, hogy egy gyermek heti egy rt jr vasrnapi iskolba, s esetleg mg kt rt templomba s egyszer sem hallja, hogy Isten tiltja a hzassgon kvli szexet. Ha emellett korltlan mennyisgben nzheti a vilg rtkrendjt heti 25-30 rban, akkor mirt gondoljuk, hogy nem lesz r hatssal?
TESTSLYPROBLMK
Dr. Robert Klesges a Memphis State University kutatja arra jutott, hogy "a TV nz gyermekek kevesebb kalrit getnek el percenknt—nem csak jtsz, de mg az olvas vagy az ppen “semmit sem csinl” gyerekeknl is kevesebbet --, csaknem olyan keveset, mint az alv gyerekek."2 Minl slyosabb a gyermek, annl komolyabbak a kvetkezmnyek. tlagos testsly gyermekeknl, "a TV nzs 12 szzalkos (anyagcsere) visszaesst eredmnyezett… A tlslyos gyerekeknl ez az rtk tlagosan 16 szzalk volt."3 Dr. Klesges maga is a kzenfekv megoldst javasolta: "Minden testslyproblmkkal kzd ember szmra j tlet, ha egy kicsit lefarag a TV eltt tlttt idbl s helyette tbbet mozog."4
REKLMOK
Becslsek szerint egy tlagos gyermek 20,000 reklmot lt vente. A felnttekkel ellenttben, akik gyakran lehalktjk a reklmokat, vagy kirohannak a mellkhelysgbe a rendelkezsre ll 60-180 msodperc alatt, a gyerekek szeretik a reklmokat. Szeretik, ha megmondjk nekik, mi a men… s aztn eszerint lnek.
FANTZIAJTK
Alig nhny szl van csak tudatban annak, hogy a TV teljesen megvltoztatta a gyermekek idtltseit. Rgebben a gyerekek az id nagy rszben jtszottak s a krlttk lv vilgot fedeztk fel. Ma azonban a gyerekek a fotelba gykerezve tltik az idejket, szemket a TV-re szgezve.
A gyerekek, akiknek piszkosan, kifulladva s horzsolsokkal tele kellene hazajnnik, manapsg csak a pislogsban edzik magukat, mikzben rkon t lnek elbvlve a kperny eltt. A bizonytkok azt mutatjk, hogy a TV cskkenti az emberek nllsgt s httrbe szortja azt a kpessget, hogy logikusan s pontosan fejezzk ki gondolataikat. A tvzs passzivitsra cserli a ltfontossg jtkokat.
A CSALDDAL TLTTT ID S A KOMMUNIKCI
Amikor a Michigan State University ltal vgzett egyik felmrs keretben 4-5 ves gyermekeket krdeztek arrl, hogy a TV s az desapjuk kzl mit adnnak fel szvesebben, egyharmaduk az desapjt jellte meg. Egy msik tanulmny szerint: "egy tlagos 5 ves gyermek hetente (csak) 25 percet tlt az desapjval, mg 25 rt a TV eltt."5
A szlk gyakran megbnjk, hogy nem tltttek tbb idt gyerekkkel, br "ktharmaduk …valsznleg elfogadna egy gyakoribb tvollttel jr llst, ha nagyobb fizetssel vagy megbecslssel jrna."6 Az idkorltok mellett, amelyek megktik a csaldi kapcsolatok polsra fordthat idt, ugyanolyan nagy problma az tlagos csaldok helytelen TV hasznlata.
A helytelenl hasznlt TV megfosztja a gyerekeket annak lehetsgtl, hogy megtanuljanak msokkal kapcsolatot teremteni, belertve a szlket s testvreket. A mai fiatalok pedig vgynak a csalddal val szoros kapcsolatra. Egy 750, 10-16 ves gyereket rint amerikai, orszgos, nemzetisgeket is figyelembe vev felmrsben a megkrdezettek hromnegyede a csaldi egyttltet vlasztan, ha vlasztania kellene ez s a TV nzs kztt.7 Egy r kemny szavaival szlva: "A szlk becsaptk a gyermekeiket a sajt cljaik miatt, amikor a TV-t egy lland s knyelmes dadnak tettk meg."8
Ennek ellenre meg vagyok gyzdve, hogy a csaldi idbeoszts feletti uralom elvesztse az egyik legbonyolultabb problma, amivel a mai szlknek szembe kell nznik. Felismerjk ugyan, hogy az rtkrend, ami megszakts nlkl mlik a szobnkban ll TV-bl, teljesen ellenttes azzal, amit szeretnnk, ha gyermekeink magukv tennnek. Azt is ltjuk, hogy teljesen elvsz a remny arra, hogy beszlgessnk vagy valamit megosszunk a tbbiekkel, amikor a kzs asztalnl a szavunkat elnyomja TV fecsegse, mgis bekapcsolva hagyjuk. Ha figyelembe vesszk, hogy egy tlagos hztarts csaknem 50 rt tlt hetente TV nzssel, mikzben anyu s apu csupn 27½ percet szn ugyanazon ht alatt egymsra figyelsre s beszlgetsre, nem csodlkozhatunk, hogy mindez megviseli a kapcsolatot. Amikor pedig a csald krt szenved, azt a trsadalom is megrzi.
Brmilyen kor is a gyermek, szksge van a szlkkel val kapcsolatra. Habr a kamaszok szbeli kirohansai az ellenkezjt sugallhatjk, szksgk van arra, hogy a szl-gyermek kapcsolatban rezzk, hogy szeretik ket, s eligaztsra is szksgk van a felntt let dolgaiban. Josh McDowell - r s elad - sokszor elmondja, hogy gyakran jnnek hozz olyan kamaszok, akik meg vannak gyzdve rla, hogy szleik nem szeretik ket. Arra a krdsre, hogy mirt rzik gy, sokan azt vlaszoljk: egyszeren nem rzik magukat fontosnak. A szleik mr nem prblnak idt fordtani rjuk. Valjban az amerikai csaldok milliiban a helytelenl nzett TV vlt a tartalmas emberi kapcsolatok legnagyobb akadlyv.
Egyszer egy izgalmas sszejvetelt tartottunk keresztyn tizenvesekkel, ahol szembestettk ket a TV nzsi szoksaikkal. Miutn az sszejvetel vgetrt, egy lny szgyellsen odajtt a felesgemhez, Karenhez. A lny teljesen sszetrt, mikor rjtt, hogy a TV mennyire befszkelte magt s szlei ill. Isten s a csaldja kz. Meg volt gyzdve rla, hogy szlei szmra fontosabb a TV, mint . Ez a tindzser trtnetesen szeretett volna kzeledni a szleihez, de a csaldjnak a TV-hez val hozzllsa lehetetlenn tette az igazi kzelsget. Az egszben az a legbosszantbb, hogy a szlei meglepdnnek, taln fel is hborodnnak, ha valaki rmutatna, hogy a TV tl elkel helyet foglal el az tlagos keresztny csaldjuk rtkrendjben.
Elfordult mr, hogy amikor valaki a csaldodban szeretett volna megbeszlni egy problmt, azt vlaszoltad: "Psszt, TV-t nzek."? Ha igen, akkor ez azt jelenti, hogy a TV a legfontosabb, minden ms pedig csak zavar tnyez. Mikor az emberek fl helyezzk a TV-t, elruljuk magunkrl, valjban mennyire is rtkeljk a krlttnk levket.
Ne felejtsk, hogy a gyerekek a szli pldbl tanulnak - legyen az letargia vagy szeret buzgalom, durva szavak vagy szeld beszd. Szeretnnk mostantl tbb figyelmet szentelni a csaldunknak, a bartainknak, a gylekezetnknek? Nem kell tbb, mint hogy elhatrozzuk, hogy az elkvetkez 1 vagy 2 htben vltoztatunk a TV nzsi szoksainkon. Ne hagyjuk, hogy a TV kihasznljon minket, inkbb hasznljuk mi a TV-t!
|