Csald s hzassg : Vajon a szrakoztatipar van hatssal a trsadalomra, vagy fordtva? |
Vajon a szrakoztatipar van hatssal a trsadalomra, vagy fordtva?
2010.06.11. 19:05
Egy tlagos amerikai csald tbb mint 6 rt tlt naponta video vagy TV nzssel. Ez csak befolysolja valahogy az embert. Akkor ki befolysol kit?
Az utbbi vtizedekben heves vita folyt errõl a krdsrõl, s mg ma is sokan llnak az egyik vagy msik oldalra. Vajon Hollywood egyszerûen filmre viszi a trsadalmi megfigyelseket, vagy a mdia lassan megvltoztatja a trsadalmat?
Egy tlagos amerikai csald naponta 6 rt tlt TV, video vagy mozifilm nzssel. Dick Rolfe - aki mozi s TV szakrtõ, valamint a csaldi rtkeknek megfelelõ filmeket kivlogat Dove Foundation vezetõje - megjegyzi: "…ha ennyi ideig nznk valamit, az megvltoztatja a vilgnzetnket s a pldakpeinket. Azt hiszem ezrt rombol nhny film s TV mûsor. … (a nzõk) hamis benyomst, torztott kpet kapnak a valdi letrõl.
Dr. Ted Baehr, a keresztny “Movie Guide” (Mozikalauz) munkatrsa szerint: “Mindez nagyon is oka annak, hogy a trsadalom romlott, erklcsi rtkei pedig zilltak.”
…a trsadalom tkrzi a filmek s a TV mûsorok rtkrendjt…
Rolfe szerint a mozifilmek rtalmatlansga melletti rvek hamisnak bizonyulnak annak a 6000 fggetlen felmrsnek fnyben, amik pont ennek az ellenkezõjt igazoljk. Nemrg a Media Scope tbb ves felmrst vgzett a kbeltelevzik tmogatsval. sszefoglalva, a tanulmny - a sajt fggetlen eredmnyei s a meglvõ eredmnyek alapjn - azt bizonytotta, hogy a mûvszetek hatssal vannak az letre, az let kveti a mûvszet pldjt, a trsadalom pedig tkrzi a filmek s a TV rtkrendjt.
De vajon a mdia lezllse a trsadalom erklcsi visszaessnek fõ oka? Vagy van mg nhny figyelmen kvl hagyott tnyezõ?
…Megnzve ms orszgokat, tl egyszerû lenne kizrlag a filmeket s a TV-t hibztatni ezekrt a problmkrt…
Dr. Michael Suman a The Center for Communications Policy koordintora a Los Angeles-i University of California-n hrom ves kutatst folytat a televziban lthat erõszak hatsairl. Dr. Suman Japnban s ms zsiai orszgoban is lt s tanult. A kvetkezõkben kifejti llspontjt a mdia hatsairl:
"Soha nem mondanm, hogy a tmegkommunikcinak nincs jelentõs hatsa s befolysa az emberekre. Igenis van. De mindemellett nagyon leegyszerûstennk a dolgot, ha mindenrt csak a TV-t okolnnk. Ha megnznk tvoli orszgokat, mint pl. Japn, lthatjuk, mennyire igaz mindez."
"A Japn mdia erõszakosabb, mint az amerikai. De nzzk meg pl. a csaldok felptst. Amerikban a gyermekek 30%-a hzassgon kvl szletik. A amerikai feketk kztt ez a szm 70% is lehet. Ugyanez Japnban 1%. Ezzel sszefgg a lenyanyk szma. Amerikban 16-szor annyi a lenyanya, mint Japnban. A Japn trsadalomban pedig sokkal kisebb az erõszakos bûncselekmnyek szma, mint Amerikban. Amerikban 10-20-szor nagyobb a gyilkossgok s erõszakos nemi kzslsek szma. Ha figyelembe vesszk a tbbi orszgot, ltjuk, hogy nem okolhatjuk mindezrt kizrlag a TV-t s a filmeket."
A srtetlen csaldok s az erõs rtkrend fontossga
Vajon mirt tudja Japn ennyire sikeresen megzabolzni a mdit, hogy ne befolysolja a befolysolhat nzõket? Dr. Suman szerint ez azrt van, mert Japnban a csald nagyon fontos dolog. A kormny felismerte, hogy a srtetlen csaldok fenntartsa lnyeges. Az egysges csaldokat tmogatjk a kormnyrendeletek, az adtrvnyek s az iskolai illetve egyetemi felvteli szablyok. A hzassgon kvl szletett gyerekeknek nagyon nehz helyzetk van Japnban. Az iskolk htrnyosan megklnbztetik a trvnytelen gyerekeket s megtagadjk a felvtelt. Japnban a csaldok egysgesek, s ez fontos szerepet jtszik abban, hogy mirt ilyen alacsony az erõszakos bûncselekmnyek szma Japnban.
Hogy mirt van kevsb kitve az rintetlen csald a mdiban lvõ erõszaknak? Tbb tnyezõ is kzrejtszik, de taln a legidevgbb a szlõk befolysa a gyerekek letre.
Dr. Debra Kowalski, gyermekpszicholgus hangslyozza:
"Ha a gyermeknk nz valamit a TV-ben, mi pedig ltjuk, hogy valami helytelen dolog kvetkezik, s beleavatkozunk s kikapcsoljuk, akkor ezzel egy nagyon fontos dolgot tantottunk neki: azt, hogy az a bizonyos dolog nem val neki. Ha egy szlõ elmegy gyermekvel a moziba s valami helytelen dolog lthat a kpernyõn s azt mondja: "Ez nem neked val. Menjnk ki!" s kiviszi a gyermeket, az mly hatssal lesz a gyerekre."
Nagyon fontos a gyermekek letben a j rtkrend, amit kvetkezetesen alkalmazni kell - nem csak a gyerekekre, hanem a felnõttekre is.
Ted Baehr, mdiafigyelõ megerõsti a mdia helyes hasznlatnak szksgessgt:
"A mdia helyes hasznlatra val tantsban a legfontosabb lps, hogy megrtessk gyermekeinkkel az rtkrendnket. gy rhetjk el, hogy a gyermekeink a mi oldalunkon lljanak a mdia elleni harcban. Segtsnk nekik megrteni a klnbsget a j s rossz kztt s hogy mi a Biblia illetve a mi vlemnynk a jrl s a rosszrl. Mondjuk el, szerintnk mi teszi az embert rtkess, alzatoss, kedvess, szeretõv s nagylelkûv. Ha azt akarjuk, hogy tartsk magukat valamihez az letben, akkor meg kell azt tantanunk nekik. Egy vals vilgban lnk, amit egy vals Isten teremtett. Ezek nagyon fontos dolgok. A kvetkezõ lps, hogy megrtessk velk a TV-t, amit nznek, a helyes krdsek felttele: "Nos, ki itt a hõs? Ki a negatv szereplõ? Mi a mûsor vilgnzete?"
Dr. Kowalski szerint a trsadalom egyszerûen nem beszl lelki rtkekrõl, de ezen vltoztatni kell. Vgl is mi a legfontosabb dolog, amivel foglalkoznunk kell? A lelki rtkek.
A TV kszlk nem fogja megszntetni az let erklcsi problmit. Mindenkinek szksge van egy helyes rtkrendre, hogy az alapjn viszonyulhasson a mdihoz s az let egyb dolgaihoz. s ezrt fel kell ismernnk, hogy nem a szemlyes vgyaink hatrozzk meg, mi a j s mi a rossz.
Ma sokaknak azt tantjk, hogy nincsenek rk rvnyû erklcsi szablyok. Egyrtelmû, hogy Isten ezzel nem rt egyet. Az igaz letre hv el minket s arra, hogy mindenben vigyzzunk a csaldunkra, mg a TV nzsben is. Igenis vannak rk rvnyû rtkek, amiket a Biblia r le. Pollster s George Gallup Jr. sok vi tanuls alapjn szilrdan hiszik, hogy a keresztnyeknek "meg kell felelnik Krisztus elvrsainak… Vannak abszoltumok, ez nem krdses."
"Szabadsgunk s rtkrendnk Istentõl szrmaznak - mutat r Ted Baehr. - Ezeket a Biblia vilgosan kifejti. Igazbl minden trvnyt eltrlhetnnk s kifggeszthetnnk a tzparancsolatot, ami az erklcsi irnyelvek legvilgosabb gyûjtemnye, amit az emberisg valaha is ltott. Ez minden trvny alapja. Ha ezt figyelmen kvl hagyjuk, akkor akr minden vben talakthatjuk a trvnyeket s az rtkrendnket, amikor csak az emberek 51%-a valamirõl azt mondja, az tbb nem rossz. Ez katasztrfhoz vezet, aminek kvetkezmnyei mr lthatak."
Az 5Mzes 11,18-21 Isten azt parancsolta az Izraelieknek, hogy tantsk meg gyermekeiknek, mi mindent tett Isten rtk. "Vegytek azrt a szvetekre s lelketekre ezeket az igket, ksstek jell kezetekre, s legyenek fejdszknt a homlokotokon. Tantstok meg ezeket a fiaitoknak is, beszlj rluk, ha otthon vagy, s ha ton jrsz, ha lefekszel, s ha felkelsz. rd fel azokat hzad ajtflfira s kapuidra, hogy hossz ideig ljetek, s ljenek fiaitok is…"
|